100 let od založení měšťanky v Raškovicích



Žáci a učitelé zde oslavili výročí 100 let od otevření měšťanské školy, která byla první svého druhu v okolí Město Frýdek-Místek.
Možná si někteří z vás pamatujete, co to „měšťanka“ byla? Jednalo se o druhou část (2. stupeň) národní školy, která navazovala na školu obecnou a v minulém století byla důležitým krokem pro další kariéru.
V Raškovicích si výročí měšťanky připomněli oslavami, kterých jsem se také na chvíli zúčastnila. Hosté si mohli prohlédnout nejen současné prostory školy, ale taky staré školní kroniky, fotografie, sešity a dokonce i historické lavice, které si pamatuji ze základní školy i já. Součástí programu bylo vystoupení dětí a také prodejní jarmark, kde žáci prodávali své výrobky.
Musím pochválit paní ředitelku Hanu Kachtíkovou a pana starostu Jiřího Blahutu za to, jak školu stále rozvíjej a modernizují. Škola se může pyšnit mnoha úspěchy: získala třeba prestižní ocenění „Etická škola“, je součástí mezinárodního programu „Ekoškola“ a průběžně realizuje další zajímavé projekty. Aktuálně se zaměřuje i na digitalizaci, kdy je v plánu vznik digitální laboratoře ke sdílení virtuální reality.
Zkrátka škola, která jde s dobou!
Přeji raškovické škole mnoho kvalitních pedagogů, talentovaných žáků a dalších sto let úspěšného rozvoje!

Další příspěvky

Stříbrné medaile předsedy Senátu PČR
28. září, v Den české státnosti, předal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil ocenění stříbrnou medailí 17 významným osobnostem. Stříbrné medaile předsedy Senátu se udělují již od roku 2007, a to významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných činitelů, kteří vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi. Od roku 2012 je uděluje předseda Senátu při příležitosti zářijového Dne české státnosti, příležitostně pak v případě návštěvy významných zahraničních osobností mimo toto datum. Mezi letošními oceněnými byl i kněz Tomáš Halík, moderátor Daniel Stach, mistr fotografie Jindřich Štreit nebo herečka a influencerka Nikol Leitgeb. Všem oceněným srdečně gratuluji!
Role zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích
V minulém týdnu se v sídle Senátu uskutečnila Konference o roli zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích. Tato konference byla zároveň i slavnostní událostí. Součástí jejího programu bylo totiž také předávání ocenění za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Mezi vyznamenanými laureáty Společnosti pro vědy a umění byl i hudebník Jiří Suchý, básník a překladatel Václav Daněk, režisér a scenárista Juraj Jakubisko, mezzosopranistka Magdalena Kožená, dirigent a cembalista Václav Luks nebo kardiochirurg a senátor Jan Pirk. Jiří Suchý přebíral ocenění se slovy: "Nacházím se ve věku, kdy člověk dostává ceny za to, co za celý život způsobil. Teď, když mě opouští mládí - za týden mně bude dvaadevadesát - tak si najednou říkám: to, co jsem dělal celý život, to mě těšilo, to byla radost, to bylo něco, bez čeho bych asi nemohl existovat a teď mám za to dostat cenu? Zároveň mě ale ty ceny strašně těší..."
Regionální příspěvky v časopisu Senát
Podzimní vydání časopisu Senát představuje řadu aktuálních témat z činnosti horní komory. Zvu vás k pročtení příspěvků i z frýdecko-místeckého regionu. Na str. 30 uvádím článek o ochraně zdroje pitné vody v Beskydech spolu s výsledky jednání kulatého stolu, který jsme v této záležitosti pořádaly s místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou. Téma je stále živé, v jednání pokračujeme. V regionálním kaleidoskopu připomínám ocenění našeho frýdecko-místeckého pedagoga Romana Göttlichera ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek, který díky své inovativní a kreativní práci s žáky získal 1. místo v prestižní soutěži Global Teacher Prize. Z tohoto ocenění mám velkou radost i proto, že jsem před léty Romana učila na Gymnáziu ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.