Co přinesla XV. schůze Senátu?



Zákon o silničním provozu – od nového roku nás čeká řada novinek:

– zjednodušení bodového systému,

– docházka do autoškoly už od 16 let ,

– řízení pod dohledem mentora již od 17 let,

– možnost zvýšení rychlosti na 150 km/h v určitých úsecích dálnic,

– vyšší pokuty u závažných činů,

– 2 krát a dost u nejzávažnějších přestupků,

– 3 krát a dost u středně závažných přestupků.

Při projednávání tohoto zákona jsem vystoupila na podporu pozměňovacích návrhů Lukáše Wagenknechta, které se týkaly legislativních opatření při přetížené kamionové dopravě na našich komunikacích. Ty však nakonec nebyly schváleny a Senát k zákonu nepřijal ani navržené usnesení. Po podpisu prezidenta vstoupí zákon v platnost.

V další části schůze proběhla volba kandidátů na soudce Ústavního soudu a jednáním prošel mj. i zákon o střetu zájmů, který upravuje, že členové vlády, poslanci, senátoři a nově ani prezident republiky nebudou moci vlastnit média (rozhlas, TV, tisk), a to ani přes třetí osobu. V budoucnu přibude i omezení v oblasti internetových médií.

Všechny body programu schůze:

http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/prubeh

Další příspěvky

Stříbrné medaile předsedy Senátu PČR
28. září, v Den české státnosti, předal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil ocenění stříbrnou medailí 17 významným osobnostem. Stříbrné medaile předsedy Senátu se udělují již od roku 2007, a to významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných činitelů, kteří vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi. Od roku 2012 je uděluje předseda Senátu při příležitosti zářijového Dne české státnosti, příležitostně pak v případě návštěvy významných zahraničních osobností mimo toto datum. Mezi letošními oceněnými byl i kněz Tomáš Halík, moderátor Daniel Stach, mistr fotografie Jindřich Štreit nebo herečka a influencerka Nikol Leitgeb. Všem oceněným srdečně gratuluji!
Role zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích
V minulém týdnu se v sídle Senátu uskutečnila Konference o roli zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích. Tato konference byla zároveň i slavnostní událostí. Součástí jejího programu bylo totiž také předávání ocenění za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Mezi vyznamenanými laureáty Společnosti pro vědy a umění byl i hudebník Jiří Suchý, básník a překladatel Václav Daněk, režisér a scenárista Juraj Jakubisko, mezzosopranistka Magdalena Kožená, dirigent a cembalista Václav Luks nebo kardiochirurg a senátor Jan Pirk. Jiří Suchý přebíral ocenění se slovy: "Nacházím se ve věku, kdy člověk dostává ceny za to, co za celý život způsobil. Teď, když mě opouští mládí - za týden mně bude dvaadevadesát - tak si najednou říkám: to, co jsem dělal celý život, to mě těšilo, to byla radost, to bylo něco, bez čeho bych asi nemohl existovat a teď mám za to dostat cenu? Zároveň mě ale ty ceny strašně těší..."
Regionální příspěvky v časopisu Senát
Podzimní vydání časopisu Senát představuje řadu aktuálních témat z činnosti horní komory. Zvu vás k pročtení příspěvků i z frýdecko-místeckého regionu. Na str. 30 uvádím článek o ochraně zdroje pitné vody v Beskydech spolu s výsledky jednání kulatého stolu, který jsme v této záležitosti pořádaly s místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou. Téma je stále živé, v jednání pokračujeme. V regionálním kaleidoskopu připomínám ocenění našeho frýdecko-místeckého pedagoga Romana Göttlichera ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek, který díky své inovativní a kreativní práci s žáky získal 1. místo v prestižní soutěži Global Teacher Prize. Z tohoto ocenění mám velkou radost i proto, že jsem před léty Romana učila na Gymnáziu ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.