Frýdecko-místecké obce Hrádek a Morávka uspěly v soutěži Vesnice roku 2023Soutěž Vesnice roku je prestižní a uznávanou akcí, která oceňuje obce za jejich rozvoj, společenský život, péči o životní prostředí a kulturní dědictví. Je to také příležitost k propagaci úspěšných obcí a jejich dobrých praxí, které mohou inspirovat ostatní.

Soutěž probíhá díky Spolku pro obnovu venkova ČR každoročně již od roku 1995. Od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů také Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz měst a obcí ČR. Ministerstvo zemědělství se mezi vyhlašovatele připojilo v roce 2007.

V roce 2023 se do soutěže přihlásilo celkem 175 obcí z celé České republiky, z nichž bylo vybráno 13 krajských vítězů, kteří se následně utkali o celostátní titul za rok 2023. Mezi účastníky se výrazně prosadily frýdecko-místecké obce Hrádek a Morávka, které úspěšně rozvíjejí své venkovské oblasti a zvyšují kvalitu života obyvatel.

Obec Hrádek se může pochlubit zlatou stuhou za vítězství v krajském kole soutěže a navíc za krásné druhé místo mezi všemi zúčastněnými obcemi z celé ČR. Hrádek je s 1 966 obyvateli největší obcí, která se do tohoto ročníku soutěže přihlásila. Obec se nachází 8 km od města Třince a polská menšina zde má jedno z největších zastoupení v ČR. Turisté zde mohou navštívit Vesnické muzeum, kde se nacházejí rozmanité předměty denní potřeby, které používali naši předkové v minulém a předminulém století. Zdejší lužní les Girov umožňuje poznat rozmanitost místní flóry a fauny. Kromě informačních tabulí a vyhlídkových míst se zde nachází i různé prvky pro odpočinek, zábavu a sport. Obec nabízí i řadu turistických tras, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi, školní výlety nebo rekreační turisty, kteří si chtějí užít krásy přírody a zároveň si zlepšit kondici.

Morávka získala ocenění modrou stuhou za společenský život v obci, který je bohatý na kulturní a sportovní aktivity, spolupráci s místními spolky a školami a zapojení občanů do veřejného dění. Svou rozlohou 8735,28ha je Morávka obcí s největším katastrem v Beskydech a pro své vzácné přírodní úkazy a nedotčenou přírodu byla zařazena do CHKO Beskydy.

Obec je oblíbeným rekreačním místem pro turisty i sportovce, kteří ocení krásnou přírodu, čistý vzduch a možnosti cykloturistiky, lyžování nebo rybaření. Nabízí i bohatý kulturní program, který zahrnuje tradiční slavnosti, koncerty, divadelní představení nebo výstavy.

Jako senátorka pro Frýdecko-místecký obvod jsem velmi poctěna, že jsem mohla v Senátu Parlamentu ČR přivítat paní starostku Gabrielu Daňkovou z Morávky a pana starostu Roberta Borského z Hrádku a na slavnostním setkání vítězů jim předat ocenění.

Tímto jim ještě jednou srdečně gratuluji k jejich úspěchu a děkuji jim za jejich práci pro rozvoj svých obcí a celého regionu. Jsem hrdá, že jsou naše beskydské obce vzorem pro ostatní a dokazují, že na venkově se dá žít dobře a šťastně.

Věřím, že jejich příklad bude motivovat i další starosty k zapojení do soutěže Vesnice roku a k hledání nových cest k zlepšení života na venkově.

 

Další příspěvky

V úterý 18.6. je kancelář z organizačních důvodů zavřena.
Opatření obecné povahy bylo úspěšné: kolem přehrady Šance projelo letos o 84% méně kamionů. Jednáme o jeho opětovném vydání
O 84% méně kamionů projelo tuto zimu kolem přehradní nádrže Šance. Tohoto stavu jsme dosáhli díky vydanému opatření obecné povahy, které umožnilo realizovat zákaz vjezdu tranzitní nákladní dopravě nad 12 tun do oblasti. Proto jsme s náměstkem Ing. Radkem Podstawkou (Moravskoslezský kraj) jednali o obnovení zákazu pro zimní sezónu 2024/2025. Opatření i příští zimu zajistí zvýšenou bezpečnost - bude ovšem opět potřeba policejních hlídek - a lepší životní prostředí díky bezpečnějšímu provozu a prevenci ochrany pitné vody v nádrži Šance. Za spolupráci v této iniciativě děkuji Policii České republiky (KŘP MSK), Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje, Ředitelství silnic a dálnic - ŘSD (správa Ostrava), ...
Učitelé, kteří mění svět: Global Teacher Prize Czech Republic mělo i letos výborné zastoupení z Frýdecko-Místecka
Do soutěže o cenu pro inspirativní pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic bylo letos nominováno rekordních 283 učitelů a i letos jsme uspěli velmi dobře. Ze Základní školy Baška se mezi finalisty umístila paní učitelka Barbora Coufalová - gratuluji! A mezi čestnými hosty při slavnostním vyhlášení v sídle Senátu Parlamentu ČR nechyběli naši úspěšní pedagogové z minulých let: loňský vítěz Roman Göttlicher, učitel dějepisu a občanské nauky ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek, Tomáš Chrobák ze ZŠ a MŠ Baška (1. místo v roce 2019) a Monika Chrobáková ze ZŠ Janovice (2. místo v roce 2019). Jsme hrdí na to, že u nás máme tak kvalitní učitele, kteří se starají o naše děti. Všem finalistům i umístěným blahopřeji!

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.