Moravskoslezský kraj podporuje rozvoj inovativních metod vzděláváníŽijeme ve světě, který se rychle mění, a je proto důležité umět na tyto změny reagovat. Příkladem je oblast vzdělávání, kdy se ustupuje od některých nefungujících přístupů. Do výuky jsou častěji zařazovány inovativní metody, které jsou zaměřeny na podporu spolupráce, kritického myšlení a řešení problémů. Důraz je kladen také na rozvoj motivace a aktivity studentů v jejich ideálně celoživotním učení.

Jako bývalá kantorka se o oblast vzdělávání stále zajímám. V poslední době mě velmi zaujal projekt Učiteling, který pedagogům z Moravskoslezského kraje umožňuje sdílet osvědčené inovativní postupy, nápady a praktické zkušenosti z výuky.

Projekt je svým pojetím unikátní. V rámci dne workshopů si pedagogové zažijí vyučovací hodiny optikou žáků a studentů, tedy doslova ze školní lavice. Díky vlastnímu prožitku mohou nahlédnout pod pokličku metod výuky našich oceňovaných pedagogů a zároveň získat praktické rady, jak nabytou inspiraci zařadit do vlastní praxe. Naplánován je také prostor pro reflexi a sdílení osobních příběhů z pedagogické praxe.

Jsem velmi hrdá, že mezi lektory vystoupí hned několik významných frýdecko-místeckých pedagogů, kteří se umístili na předních místech soutěže inspirativních pedagogů  Global Teacher Prize Czech Republic. Je mezi nimi vítěz loňského ročníku Roman Göttlicher, učitel dějepisu a občanské nauky ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy ve Frýdku-Místku, Tomáš Chrobák ze Základní školy Baška, který získal první místo v roce 2019, a Monika Chrobáková ze Základní školy Baška a Základní školy Janovice, která se v tomtéž roce umístila na krásném druhém místě.

Poděkování patří všem zapojeným pedagogům za jejich nasazení a zejména organizátorům – společnosti EDUin, o.p.s. a sdružení Učitelská platforma.

Projekt se uskutečňuje díky podpoře partnerů, Moravskoslezského kraje a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

Další příspěvky

Na Hukvaldech chybí protihluková stěna
Hukvaldy jsou příjemným místem pro život, mají osobité kouzlo v každém ročním období. Je to i naše oblíbené výletní místo, člověk v tomto "Janáčkově kraji" snadno ztratí pojem o čase. I proto mě mrzí, že tuto obec obtěžuje hluk způsobený nedostatečným odhlučněním dostavěné komunikace R48, kdy v úseku dlouhém cca 200 metrů chybí protihlukové stěny, a to po obou stranách.  Situaci a možné řešení jsme projednávali se starostou obce panem Mgr. Luďkem Bujnoškem a paní místostarostkou Ing. Ivanou Hrčkovou.
Jednáme o realizaci zázemí pro hlídky dopravní policie v obci Ostravice
V oblasti dopravy je stále co zlepšovat. Navštívila jsem proto náměstka Moravskoslezského kraje pro dopravu pana Ing. Radka Podstawku, se kterým jsme jednali o společných prioritách. Jednou z nich je i vytvoření zázemí pro hlídky dopravní policie u benzinové stanice v obci Ostravice. Tímto chceme ve spolupráci s obcí Ostravice podpořit práci policistů, kteří zde provádějí kontroly nákladních vozidel a zajišťují plynulost a bezpečnost silničního provozu směrem do CHKO Beskydy. Věřím, že se nám podaří podmínky pro práci policistů zabezpečit co nejdříve.
Sakrální dřevěné stavby jsou naším kulturním bohatstvím
Dřevěné sakrální stavby jsou v podstatě naším regionálním bohatstvím. Nejvíce dřevěných sakrálních staveb na území České republiky se totiž dochovalo v oblasti Těšínského Slezska a Podbeskydí. Frýdecko-místecký fotograf Miroslav Lysek dřevěné objekty v Beskydech a okolí při svých putováních soustavně mapuje a umí o nich poutavě vyprávět. Ráda jsem se proto zúčastnila příjemného večera s přednáškou pana Ing. Lyska o historii a architektuře dřevěných kostelů a principech jejich památkové ochrany.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.