Moravskoslezský kraj podporuje rozvoj inovativních metod vzděláváníŽijeme ve světě, který se rychle mění, a je proto důležité umět na tyto změny reagovat. Příkladem je oblast vzdělávání, kdy se ustupuje od některých nefungujících přístupů. Do výuky jsou častěji zařazovány inovativní metody, které jsou zaměřeny na podporu spolupráce, kritického myšlení a řešení problémů. Důraz je kladen také na rozvoj motivace a aktivity studentů v jejich ideálně celoživotním učení.

Jako bývalá kantorka se o oblast vzdělávání stále zajímám. V poslední době mě velmi zaujal projekt Učiteling, který pedagogům z Moravskoslezského kraje umožňuje sdílet osvědčené inovativní postupy, nápady a praktické zkušenosti z výuky.

Projekt je svým pojetím unikátní. V rámci dne workshopů si pedagogové zažijí vyučovací hodiny optikou žáků a studentů, tedy doslova ze školní lavice. Díky vlastnímu prožitku mohou nahlédnout pod pokličku metod výuky našich oceňovaných pedagogů a zároveň získat praktické rady, jak nabytou inspiraci zařadit do vlastní praxe. Naplánován je také prostor pro reflexi a sdílení osobních příběhů z pedagogické praxe.

Jsem velmi hrdá, že mezi lektory vystoupí hned několik významných frýdecko-místeckých pedagogů, kteří se umístili na předních místech soutěže inspirativních pedagogů  Global Teacher Prize Czech Republic. Je mezi nimi vítěz loňského ročníku Roman Göttlicher, učitel dějepisu a občanské nauky ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy ve Frýdku-Místku, Tomáš Chrobák ze Základní školy Baška, který získal první místo v roce 2019, a Monika Chrobáková ze Základní školy Baška a Základní školy Janovice, která se v tomtéž roce umístila na krásném druhém místě.

Poděkování patří všem zapojeným pedagogům za jejich nasazení a zejména organizátorům – společnosti EDUin, o.p.s. a sdružení Učitelská platforma.

Projekt se uskutečňuje díky podpoře partnerů, Moravskoslezského kraje a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

Další příspěvky

V úterý 18.6. je kancelář z organizačních důvodů zavřena.
Opatření obecné povahy bylo úspěšné: kolem přehrady Šance projelo letos o 84% méně kamionů. Jednáme o jeho opětovném vydání
O 84% méně kamionů projelo tuto zimu kolem přehradní nádrže Šance. Tohoto stavu jsme dosáhli díky vydanému opatření obecné povahy, které umožnilo realizovat zákaz vjezdu tranzitní nákladní dopravě nad 12 tun do oblasti. Proto jsme s náměstkem Ing. Radkem Podstawkou (Moravskoslezský kraj) jednali o obnovení zákazu pro zimní sezónu 2024/2025. Opatření i příští zimu zajistí zvýšenou bezpečnost - bude ovšem opět potřeba policejních hlídek - a lepší životní prostředí díky bezpečnějšímu provozu a prevenci ochrany pitné vody v nádrži Šance. Za spolupráci v této iniciativě děkuji Policii České republiky (KŘP MSK), Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje, Ředitelství silnic a dálnic - ŘSD (správa Ostrava), ...
Učitelé, kteří mění svět: Global Teacher Prize Czech Republic mělo i letos výborné zastoupení z Frýdecko-Místecka
Do soutěže o cenu pro inspirativní pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic bylo letos nominováno rekordních 283 učitelů a i letos jsme uspěli velmi dobře. Ze Základní školy Baška se mezi finalisty umístila paní učitelka Barbora Coufalová - gratuluji! A mezi čestnými hosty při slavnostním vyhlášení v sídle Senátu Parlamentu ČR nechyběli naši úspěšní pedagogové z minulých let: loňský vítěz Roman Göttlicher, učitel dějepisu a občanské nauky ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek, Tomáš Chrobák ze ZŠ a MŠ Baška (1. místo v roce 2019) a Monika Chrobáková ze ZŠ Janovice (2. místo v roce 2019). Jsme hrdí na to, že u nás máme tak kvalitní učitele, kteří se starají o naše děti. Všem finalistům i umístěným blahopřeji!

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.