PIJEME V BESKYDECH ČISTOU VODU?



I tato důležitá otázka padla na jednání s paní starostkou Evou Tořovou (starostka pro Obec Staré Hamry) a paní inženýrkou Evou Orszulikovou, která se dlouhodobě věnuje posuzování rizik systémů zásobování pitnou vodou.
Dobrou zprávou je, že se pitné vody z kohoutku, která se k nám dostává z vodní nádrže Šance, nemusíme bát. Kvalita této vody je pečlivě sledována a proces její výroby je odborně řízený.
Hlavním bodem schůzky však byla diskuze o možných a reálně hrozících rizicích spojených s projížděním těžké nákladní dopravy v těsné blízkosti zdroje pitné vody – vodní nádrže Šance.
Zmiňovaná rizika spočívají zejména v produkci polycyklických aromatických uhlovodíků unikajících do prostředí ze zdrojů v dopravě. Tyto látky jsou totiž mj. i součástí asfaltu, nafty a dalších pohonných hmot, pneumatik atd. a do vodního prostředí jsou transportovány atmosférickou depozicí, a to prostřednictvím srážek, splachů z komunikací nebo spadem prachových částic, na které bývají často vázány.
V této souvislosti jsem si vyžádala také stanovisko Povodí Odry, s.p., které tato rizika potvrzuje a nadto uvádí, že: „nedodržování zákazu vjezdu nákladních vozidel přepravujících závadné látky (např. pohonné hmoty, chemikálie apod.) a jejich potenciální havárie nebo jiná neočekávaná mimořádná událost v povodí vodárenské nádrže nebo jejích přítoků představuje závažné riziko úniku nebezpečných prioritních látek do vody, znehodnocení toho významného vodárenského zdroje a omezení dodávek pitné vody do cca 60-ti měst a obcí na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku, Opavsku, Ostravsku a také v příhraniční části Polska.“
V úsilí o zajištění celoročního zákazu vjezdu tranzitní nákladní dopravy do CHKO Beskydy, kde se náš zdroj pitné vody Vodní Nádrž Šance nachází, nepolevujeme a spolu s podporou více než 50 zástupců frýdecko-místeckých obcí stále věříme, že se náš cíl podaří po dokončení obchvatů Frýdku-Místku a Třince zrealizovat.

Další příspěvky

Lašské tradice dorazily do Prahy: Výstava „Obrazy života našeho kraje“ představuje v Senátu PČR lidovou kulturu našeho regionu
Ve spolupráci s folkorním spolkem "Po súsedsku" a městem Paskov jsme slavnostně zahájili výstavu „Obrazy života našeho kraje s podtitulem Dny všední a sváteční aneb Tradice a obyčeje našich předků“. Výstava je výsledkem dlouholeté práce spolku, jehož členové se věnují oživování a propagaci cenného kulturního dědictví Lašska. Právě díky jejich úsilí vznikl jedinečný soubor cca 60 fotografií Romana Poláška s doprovodnými texty Aleny Borovcové...
Vyšší pokuty a lepší dohled
Chceme ochránit křehkou přírodu v CHKO Beskydy před zátěží těžké nákladní dopravy. Proto prosazujeme využívání nového obchvatu a omezujeme tranzit v podhorských oblastech. Komunikaci I/56 směrem do CHKO Beskydy se nám ani po spuštění obchvatu města Frýdku-Místku již zpět na komunikaci třídy II. kategorie (do které do roku 97 spadala) nedaří převést. Proto se snažíme vjezdu tranzitu do podhorských a horských oblastí, kde se nachází i nádrž s pitnou vodou (Šance)...
Pro bezpečnější Beskydy: Nové zázemí pro policisty
Snažíme se, aby se u nás v Beskydech jezdilo bezpečně a aby těžká tranzitní doprava plně využívala nově vystavěný obchvat města Frýdku-Místku a do podhorských oblastí (Ostravice, Čeladná, Kunčice pod Ondřejníkem, Staré Hamry a dále) vůbec nevjížděla. Díky vydanému opatření obecné povahy se nám zde už loni podařilo snížit tranzitní dopravu v CHKO Beskydy o neuvěřitelných 84 %! Policistům, kteří v obci Ostravice dohlížejí na dodržování dopravních předpisů a vrací případné "provinilce" na nově vybudovaný obchvat města Frýdku-Místku, jsme ve spolupráci ...

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.