Prezentace programu DofERozvoj dětí mimo školní lavice má smysl. I proto se u nás v regionu snažím propagovat prestižní program neformálního vzdělávání DofE.

Program byl založen britskou královskou rodinou – princem Philipem už v roce 1956 a od té doby se rozšířil do více než 130 zemí světa.

V Česku funguje od roku 1995, přičemž se do něj zapojilo už více než 320 škol a
dalších institucí, z toho 40 u nás, v Moravskoslezském kraji.

A jak DofE funguje v praxi?

Do programu se mohou zapojit všichni od 13 do 24 let bez
ohledu na studijní výsledky, sociální zázemí či fyzickou kondici.

V principu jde o pravidelné
plnění aktivit ve 4 oblastech:

🔹dobrovolnictví
🔹pohyb
🔹dovednosti
🔹expedice

Účastníci si volí aktivity, které je zajímají, a plní je podle stanovených kritérií. Tím si rozvíjejí svůj potenciál,
zvyšují sebevědomí, učí se spolupracovat s ostatními, překonávat překážky a dosahovat
stanovených cílů. Postupně tak získávají sebedůvěru, učí se empatii, komunikaci, spolupráci,
zodpovědnosti a vytrvalosti.

Plnění probíhá ve třech úrovních:

🔸bronzová – 6 měsíců
🔸stříbrná – 12 měsíců
🔸zlatá – 18 měsíců

Kompletní splnění úrovní pak vede k získání mezinárodního certifikátu, který je uznávaný i některými zaměstnavateli či vysokými školami.

Děkuji Gymnáziu Petra Bezruče za poskytnutí prostoru pro prezentaci a zejména také za předání zkušeností s DofE. Do programu se zde zapojilo už 60 studentů.
Anička se díky Dofe zdokonalila mj. v němčině a navázala nová přátelství. Jakub si dokonce sám vyrobil vlastní stůl.

Velké díky za prezentaci patří koordinátorce DofE Veronice Ormaniecové, na kterou je možné se s dotazy k programu obrátit, a zúčastněným zástupcům škol z obcí Baška, Kozlovice, Chlebovice, Sedliště, Frýdlant nad Ostravicí, Kozlovice, Sedliště, Janovice, Metylovice, Frýdek-Místek a další…

I díky nadšeným ohlasům u absolventů programu jsem přesvědčena, že stojí za to, se do tohoto programu zapojit!

Pro více informací k DofE doporučuji například  toto video s Kovym.

Další příspěvky

Jarní olympiáda U Medvěda: Sportovní den s charitativním přesahem
Jarní olympiáda U Medvěda v Dobré u Frýdku-Místku se opravdu velmi vydařila. Žáci ze základních škol Dobrá, Baška, Raškovice, Morávka, Frýdlant nad Ostravicí a Frýdku-Místku se tu 10. května utkali v mnoha disciplínách. Děkuji všem organizátorům za skvělou přípravu této krásné akce, která měla i charitativní rozměr - vybralo se přes 30 tisíc pro tělesně postižené děti z našeho regionu. Zázemí a pomoc s organizací poskytl sportovní areál U Medvěda a o perfektní atmosféru se postarala společnost Hravý klaun a úžasný moderátor Honza Gavelčík. Že tyto akce mají smysl, bylo jasné z nadšení a radosti všech zúčastněných. Atmosféra byla nabitá energií, úsměvy a zdravým duchem soutěžení. Děkuji, že jsem mohla být u toho!
Tradiční akce Poděkuj horám se vydařila. Velká poklona všem dobrovolníkům!
Tradiční akce Poděkuj horám organizovaná spolkem Čisté Beskydy ve spolupráci se společností MamiArt, Heimstaden a dalšími partnery opět ukázala sílu lidské solidarity a respekt k našemu krásnému horskému masivu. Stovky dobrovolníků se s nadšením a úsměvem na tváři vydaly do čtyř lokalit v Beskydech, aby je zbavily odpadu a pomohly tak zachovat jejich čistotu a krásu. Ať už uklízeli podél turistických tras, v okolí silnic, nebo se pustili do náročnějších terénů, jejich práce si zaslouží obrovský dík a uznání. Poděkuj horám není jen obyčejný úklid. Je to symbol sounáležitosti s naším přírodním bohatstvím a vyjádření vděčnosti za krásu a klid, které nám Beskydy nabízí.
Svátek sv. Floriána připomíná důležitost hasičské profese
Dnes, na svátek sv. Floriána, patrona hasičů, se frýdecké náměstí proměnilo v dějiště krajské soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. Akce, která se konala za hojného zájmu veřejnosti, dala příležitost všem obdivovatelům hasičů zhlédnout ukázky zásahových technik a prohlédnout si historickou i současnou hasičskou techniku. Hasiče nevnímáme jen jako ty, kteří hasí oheň, i když to je bezesporu klíčová součást jejich práce. Jejich role je mnohem komplexnější a zahrnuje širokou škálu činností, které chrání naše životy a majetek. Děkuji všem hasičům za jejich obětavou práci! Přeji jim pevné zdraví, štěstí a mnoho úspěchů v jejich náročné, ale nesmírně důležité profesi.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.