Reportáže ČT k zákazu vjezdu kamionů do CHKO BeskydyVe dvou reportážích České televize se podařilo shrnout aktuální stav projednávání zákazu vjezdu kamionů do CHKO Beskydy.
Jde o téma, kterému se obce v CHKO věnují už do roku 2015 a kterým se po svém nástupu do Senátu velmi intenzivně zabývám i já.
Společně se snažíme ochránit životní prostředí CHKO Beskydy, turisty, obyvatele oblasti a zejména zdroj pitné vody – přehradní nádrž Šanci.
Právě teď, když máme k dispozici nový obchvat města Frýdek-Místek a zprovozněnu I/68 Třanovice – Nebory, je ideální čas realizovat široce podporovaný záměr svést těžkou nákladní dopravu, která nyní projíždí ochranná pásma zdroje pitné vody hned na třech místech, na tyto nové silniční stavby.
V této souvislosti jsem nedávno ve spolupráci s místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou uspořádala na půdě Senátu kulatý stůl, kde se sešli zástupci všech dotčených orgánů. I když je legislativně technické vyřešení situace velmi náročné zejména z toho důvodu, že silnice zasahuje i do Zlínského kraje, věřím, že k němu dojde.
Děkuji všem statutárním zástupcům obcí regionu, kteří svými podpisy vyjádřili podporu tomuto záměru. Speciální poděkování patří paní starostce Obce Staré Hamry Evě Tořové.
Podporu vyjádřili mj. i zástupci Povodí Odry, CHKO Beskydy, SmVak, Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a za relevantní požadavek jej považuje také Ministerstvo dopravy.
Více v reportážích.

Reportáž 1 zde

Reportáž 2 zde

 

Další příspěvky

Na Hukvaldech chybí protihluková stěna
Hukvaldy jsou příjemným místem pro život, mají osobité kouzlo v každém ročním období. Je to i naše oblíbené výletní místo, člověk v tomto "Janáčkově kraji" snadno ztratí pojem o čase. I proto mě mrzí, že tuto obec obtěžuje hluk způsobený nedostatečným odhlučněním dostavěné komunikace R48, kdy v úseku dlouhém cca 200 metrů chybí protihlukové stěny, a to po obou stranách.  Situaci a možné řešení jsme projednávali se starostou obce panem Mgr. Luďkem Bujnoškem a paní místostarostkou Ing. Ivanou Hrčkovou.
Jednáme o realizaci zázemí pro hlídky dopravní policie v obci Ostravice
V oblasti dopravy je stále co zlepšovat. Navštívila jsem proto náměstka Moravskoslezského kraje pro dopravu pana Ing. Radka Podstawku, se kterým jsme jednali o společných prioritách. Jednou z nich je i vytvoření zázemí pro hlídky dopravní policie u benzinové stanice v obci Ostravice. Tímto chceme ve spolupráci s obcí Ostravice podpořit práci policistů, kteří zde provádějí kontroly nákladních vozidel a zajišťují plynulost a bezpečnost silničního provozu směrem do CHKO Beskydy. Věřím, že se nám podaří podmínky pro práci policistů zabezpečit co nejdříve.
Sakrální dřevěné stavby jsou naším kulturním bohatstvím
Dřevěné sakrální stavby jsou v podstatě naším regionálním bohatstvím. Nejvíce dřevěných sakrálních staveb na území České republiky se totiž dochovalo v oblasti Těšínského Slezska a Podbeskydí. Frýdecko-místecký fotograf Miroslav Lysek dřevěné objekty v Beskydech a okolí při svých putováních soustavně mapuje a umí o nich poutavě vyprávět. Ráda jsem se proto zúčastnila příjemného večera s přednáškou pana Ing. Lyska o historii a architektuře dřevěných kostelů a principech jejich památkové ochrany.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.