Reportáže ČT k zákazu vjezdu kamionů do CHKO BeskydyVe dvou reportážích České televize se podařilo shrnout aktuální stav projednávání zákazu vjezdu kamionů do CHKO Beskydy.
Jde o téma, kterému se obce v CHKO věnují už do roku 2015 a kterým se po svém nástupu do Senátu velmi intenzivně zabývám i já.
Společně se snažíme ochránit životní prostředí CHKO Beskydy, turisty, obyvatele oblasti a zejména zdroj pitné vody – přehradní nádrž Šanci.
Právě teď, když máme k dispozici nový obchvat města Frýdek-Místek a zprovozněnu I/68 Třanovice – Nebory, je ideální čas realizovat široce podporovaný záměr svést těžkou nákladní dopravu, která nyní projíždí ochranná pásma zdroje pitné vody hned na třech místech, na tyto nové silniční stavby.
V této souvislosti jsem nedávno ve spolupráci s místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou uspořádala na půdě Senátu kulatý stůl, kde se sešli zástupci všech dotčených orgánů. I když je legislativně technické vyřešení situace velmi náročné zejména z toho důvodu, že silnice zasahuje i do Zlínského kraje, věřím, že k němu dojde.
Děkuji všem statutárním zástupcům obcí regionu, kteří svými podpisy vyjádřili podporu tomuto záměru. Speciální poděkování patří paní starostce Obce Staré Hamry Evě Tořové.
Podporu vyjádřili mj. i zástupci Povodí Odry, CHKO Beskydy, SmVak, Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a za relevantní požadavek jej považuje také Ministerstvo dopravy.
Více v reportážích.

Reportáž 1 zde

Reportáž 2 zde

 

Další příspěvky

Stříbrné medaile předsedy Senátu PČR
28. září, v Den české státnosti, předal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil ocenění stříbrnou medailí 17 významným osobnostem. Stříbrné medaile předsedy Senátu se udělují již od roku 2007, a to významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných činitelů, kteří vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi. Od roku 2012 je uděluje předseda Senátu při příležitosti zářijového Dne české státnosti, příležitostně pak v případě návštěvy významných zahraničních osobností mimo toto datum. Mezi letošními oceněnými byl i kněz Tomáš Halík, moderátor Daniel Stach, mistr fotografie Jindřich Štreit nebo herečka a influencerka Nikol Leitgeb. Všem oceněným srdečně gratuluji!
Role zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích
V minulém týdnu se v sídle Senátu uskutečnila Konference o roli zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích. Tato konference byla zároveň i slavnostní událostí. Součástí jejího programu bylo totiž také předávání ocenění za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Mezi vyznamenanými laureáty Společnosti pro vědy a umění byl i hudebník Jiří Suchý, básník a překladatel Václav Daněk, režisér a scenárista Juraj Jakubisko, mezzosopranistka Magdalena Kožená, dirigent a cembalista Václav Luks nebo kardiochirurg a senátor Jan Pirk. Jiří Suchý přebíral ocenění se slovy: "Nacházím se ve věku, kdy člověk dostává ceny za to, co za celý život způsobil. Teď, když mě opouští mládí - za týden mně bude dvaadevadesát - tak si najednou říkám: to, co jsem dělal celý život, to mě těšilo, to byla radost, to bylo něco, bez čeho bych asi nemohl existovat a teď mám za to dostat cenu? Zároveň mě ale ty ceny strašně těší..."
Regionální příspěvky v časopisu Senát
Podzimní vydání časopisu Senát představuje řadu aktuálních témat z činnosti horní komory. Zvu vás k pročtení příspěvků i z frýdecko-místeckého regionu. Na str. 30 uvádím článek o ochraně zdroje pitné vody v Beskydech spolu s výsledky jednání kulatého stolu, který jsme v této záležitosti pořádaly s místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou. Téma je stále živé, v jednání pokračujeme. V regionálním kaleidoskopu připomínám ocenění našeho frýdecko-místeckého pedagoga Romana Göttlichera ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek, který díky své inovativní a kreativní práci s žáky získal 1. místo v prestižní soutěži Global Teacher Prize. Z tohoto ocenění mám velkou radost i proto, že jsem před léty Romana učila na Gymnáziu ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.