Uspořádala jsem kulatý stůl k omezení vjezdu tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun do CHKO BeskydyS místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou jsem dnes uspořádala kulatý stůl ve věci „Zavedení celoročního zákazu vjezdu tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun do CHKO Beskydy“.
Mezi účastníky byli mj. ministr zemědělství Zdeněk Nekula, zástupce Ministerstva dopravy ČR Ing. Martin Janeček, zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, ředitel správy ŘSD Ostrava Tomáš Opěla, generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy František Jaskula a zástupce Zlínského kraje Ing. Tomáš Nedbal. Vzdáleně se připojil i zástupce KHS Moravskoslezského kraje.
Společně jsme hledali cestu k dosažení žádaného a široce podporovaného cíle – zabránit nadbytečnému znečišťování CHKO Beskydy a ohrožení zdroje pitné vody – přehradní nádrže Šance, která je zásobárnou pro téměř 60 měst a obcí na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku, Opavsku, Ostravsku a také příhraniční části Polska.
Podporu tomuto záměru vyjádřilo více než 50 statutárních zástupců frýdecko-místeckých a přilehlých obcí a představitelé subjektů – CHKO Beskydy, Povodí Odry, SmVak, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství České republiky. Důvody pro omezení tranzitní dopravy v CHKO Beskydy shledalo jako relevantní také Ministerstvo dopravy.
Aktuálně dokončovaná plnohodnotná objízdná trasa – obchvat Frýdku-Místku a Třince, nyní umožňuje směřovat tranzitní nákladní dopravu nad 12 tun mimo CHKO Beskydy na tato nově vybudovaná silniční tělesa.
Možnosti, jak situaci z dopravního hlediska řešit, navrhl a představil Ing. Martin Janeček, ředitel Odboru liniových staveb a silničního správního úřadu MD.
Účastníci se shodli, že tranzitní nákladní doprava nad 12 tun na komunikaci I/56 v CHKO Beskydy zvyšuje riziko havárie vedoucí ke znečištění pitné vody v nádrži Šance a celkově ohrožuje biodiverzitu v oblasti. Podporují omezení tranzitní dopravy nad 12 tun v CHKO Beskydy a za nejvhodnější způsob řešení v tuto chvíli považují místní úpravu provozu.

Záznam z tiskové konference:

Senát PČR : Videozáznam: Tiskový briefing k tématu „Omezení nákladní dopravy do CHKO Beskydy (senat.cz)

Tisková zpráva zde:

https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?ke_dni=2.7.2020&O=12&id=3580&from=M

Další příspěvky

Na Hukvaldech chybí protihluková stěna
Hukvaldy jsou příjemným místem pro život, mají osobité kouzlo v každém ročním období. Je to i naše oblíbené výletní místo, člověk v tomto "Janáčkově kraji" snadno ztratí pojem o čase. I proto mě mrzí, že tuto obec obtěžuje hluk způsobený nedostatečným odhlučněním dostavěné komunikace R48, kdy v úseku dlouhém cca 200 metrů chybí protihlukové stěny, a to po obou stranách.  Situaci a možné řešení jsme projednávali se starostou obce panem Mgr. Luďkem Bujnoškem a paní místostarostkou Ing. Ivanou Hrčkovou.
Jednáme o realizaci zázemí pro hlídky dopravní policie v obci Ostravice
V oblasti dopravy je stále co zlepšovat. Navštívila jsem proto náměstka Moravskoslezského kraje pro dopravu pana Ing. Radka Podstawku, se kterým jsme jednali o společných prioritách. Jednou z nich je i vytvoření zázemí pro hlídky dopravní policie u benzinové stanice v obci Ostravice. Tímto chceme ve spolupráci s obcí Ostravice podpořit práci policistů, kteří zde provádějí kontroly nákladních vozidel a zajišťují plynulost a bezpečnost silničního provozu směrem do CHKO Beskydy. Věřím, že se nám podaří podmínky pro práci policistů zabezpečit co nejdříve.
Sakrální dřevěné stavby jsou naším kulturním bohatstvím
Dřevěné sakrální stavby jsou v podstatě naším regionálním bohatstvím. Nejvíce dřevěných sakrálních staveb na území České republiky se totiž dochovalo v oblasti Těšínského Slezska a Podbeskydí. Frýdecko-místecký fotograf Miroslav Lysek dřevěné objekty v Beskydech a okolí při svých putováních soustavně mapuje a umí o nich poutavě vyprávět. Ráda jsem se proto zúčastnila příjemného večera s přednáškou pana Ing. Lyska o historii a architektuře dřevěných kostelů a principech jejich památkové ochrany.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.