Uspořádala jsem kulatý stůl k omezení vjezdu tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun do CHKO BeskydyS místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou jsem dnes uspořádala kulatý stůl ve věci „Zavedení celoročního zákazu vjezdu tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun do CHKO Beskydy“.
Mezi účastníky byli mj. ministr zemědělství Zdeněk Nekula, zástupce Ministerstva dopravy ČR Ing. Martin Janeček, zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, ředitel správy ŘSD Ostrava Tomáš Opěla, generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy František Jaskula a zástupce Zlínského kraje Ing. Tomáš Nedbal. Vzdáleně se připojil i zástupce KHS Moravskoslezského kraje.
Společně jsme hledali cestu k dosažení žádaného a široce podporovaného cíle – zabránit nadbytečnému znečišťování CHKO Beskydy a ohrožení zdroje pitné vody – přehradní nádrže Šance, která je zásobárnou pro téměř 60 měst a obcí na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku, Opavsku, Ostravsku a také příhraniční části Polska.
Podporu tomuto záměru vyjádřilo více než 50 statutárních zástupců frýdecko-místeckých a přilehlých obcí a představitelé subjektů – CHKO Beskydy, Povodí Odry, SmVak, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství České republiky. Důvody pro omezení tranzitní dopravy v CHKO Beskydy shledalo jako relevantní také Ministerstvo dopravy.
Aktuálně dokončovaná plnohodnotná objízdná trasa – obchvat Frýdku-Místku a Třince, nyní umožňuje směřovat tranzitní nákladní dopravu nad 12 tun mimo CHKO Beskydy na tato nově vybudovaná silniční tělesa.
Možnosti, jak situaci z dopravního hlediska řešit, navrhl a představil Ing. Martin Janeček, ředitel Odboru liniových staveb a silničního správního úřadu MD.
Účastníci se shodli, že tranzitní nákladní doprava nad 12 tun na komunikaci I/56 v CHKO Beskydy zvyšuje riziko havárie vedoucí ke znečištění pitné vody v nádrži Šance a celkově ohrožuje biodiverzitu v oblasti. Podporují omezení tranzitní dopravy nad 12 tun v CHKO Beskydy a za nejvhodnější způsob řešení v tuto chvíli považují místní úpravu provozu.

Záznam z tiskové konference:

Senát PČR : Videozáznam: Tiskový briefing k tématu „Omezení nákladní dopravy do CHKO Beskydy (senat.cz)

Tisková zpráva zde:

https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?ke_dni=2.7.2020&O=12&id=3580&from=M

Další příspěvky

Jarní olympiáda U Medvěda: Sportovní den s charitativním přesahem
Jarní olympiáda U Medvěda v Dobré u Frýdku-Místku se opravdu velmi vydařila. Žáci ze základních škol Dobrá, Baška, Raškovice, Morávka, Frýdlant nad Ostravicí a Frýdku-Místku se tu 10. května utkali v mnoha disciplínách. Děkuji všem organizátorům za skvělou přípravu této krásné akce, která měla i charitativní rozměr - vybralo se přes 30 tisíc pro tělesně postižené děti z našeho regionu. Zázemí a pomoc s organizací poskytl sportovní areál U Medvěda a o perfektní atmosféru se postarala společnost Hravý klaun a úžasný moderátor Honza Gavelčík. Že tyto akce mají smysl, bylo jasné z nadšení a radosti všech zúčastněných. Atmosféra byla nabitá energií, úsměvy a zdravým duchem soutěžení. Děkuji, že jsem mohla být u toho!
Tradiční akce Poděkuj horám se vydařila. Velká poklona všem dobrovolníkům!
Tradiční akce Poděkuj horám organizovaná spolkem Čisté Beskydy ve spolupráci se společností MamiArt, Heimstaden a dalšími partnery opět ukázala sílu lidské solidarity a respekt k našemu krásnému horskému masivu. Stovky dobrovolníků se s nadšením a úsměvem na tváři vydaly do čtyř lokalit v Beskydech, aby je zbavily odpadu a pomohly tak zachovat jejich čistotu a krásu. Ať už uklízeli podél turistických tras, v okolí silnic, nebo se pustili do náročnějších terénů, jejich práce si zaslouží obrovský dík a uznání. Poděkuj horám není jen obyčejný úklid. Je to symbol sounáležitosti s naším přírodním bohatstvím a vyjádření vděčnosti za krásu a klid, které nám Beskydy nabízí.
Svátek sv. Floriána připomíná důležitost hasičské profese
Dnes, na svátek sv. Floriána, patrona hasičů, se frýdecké náměstí proměnilo v dějiště krajské soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. Akce, která se konala za hojného zájmu veřejnosti, dala příležitost všem obdivovatelům hasičů zhlédnout ukázky zásahových technik a prohlédnout si historickou i současnou hasičskou techniku. Hasiče nevnímáme jen jako ty, kteří hasí oheň, i když to je bezesporu klíčová součást jejich práce. Jejich role je mnohem komplexnější a zahrnuje širokou škálu činností, které chrání naše životy a majetek. Děkuji všem hasičům za jejich obětavou práci! Přeji jim pevné zdraví, štěstí a mnoho úspěchů v jejich náročné, ale nesmírně důležité profesi.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.