Uspořádala jsem kulatý stůl k omezení vjezdu tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun do CHKO BeskydyS místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou jsem dnes uspořádala kulatý stůl ve věci „Zavedení celoročního zákazu vjezdu tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun do CHKO Beskydy“.
Mezi účastníky byli mj. ministr zemědělství Zdeněk Nekula, zástupce Ministerstva dopravy ČR Ing. Martin Janeček, zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, ředitel správy ŘSD Ostrava Tomáš Opěla, generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy František Jaskula a zástupce Zlínského kraje Ing. Tomáš Nedbal. Vzdáleně se připojil i zástupce KHS Moravskoslezského kraje.
Společně jsme hledali cestu k dosažení žádaného a široce podporovaného cíle – zabránit nadbytečnému znečišťování CHKO Beskydy a ohrožení zdroje pitné vody – přehradní nádrže Šance, která je zásobárnou pro téměř 60 měst a obcí na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku, Opavsku, Ostravsku a také příhraniční části Polska.
Podporu tomuto záměru vyjádřilo více než 50 statutárních zástupců frýdecko-místeckých a přilehlých obcí a představitelé subjektů – CHKO Beskydy, Povodí Odry, SmVak, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství České republiky. Důvody pro omezení tranzitní dopravy v CHKO Beskydy shledalo jako relevantní také Ministerstvo dopravy.
Aktuálně dokončovaná plnohodnotná objízdná trasa – obchvat Frýdku-Místku a Třince, nyní umožňuje směřovat tranzitní nákladní dopravu nad 12 tun mimo CHKO Beskydy na tato nově vybudovaná silniční tělesa.
Možnosti, jak situaci z dopravního hlediska řešit, navrhl a představil Ing. Martin Janeček, ředitel Odboru liniových staveb a silničního správního úřadu MD.
Účastníci se shodli, že tranzitní nákladní doprava nad 12 tun na komunikaci I/56 v CHKO Beskydy zvyšuje riziko havárie vedoucí ke znečištění pitné vody v nádrži Šance a celkově ohrožuje biodiverzitu v oblasti. Podporují omezení tranzitní dopravy nad 12 tun v CHKO Beskydy a za nejvhodnější způsob řešení v tuto chvíli považují místní úpravu provozu.

Záznam z tiskové konference:

Senát PČR : Videozáznam: Tiskový briefing k tématu „Omezení nákladní dopravy do CHKO Beskydy (senat.cz)

Tisková zpráva zde:

https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?ke_dni=2.7.2020&O=12&id=3580&from=M

Další příspěvky

Stříbrné medaile předsedy Senátu PČR
28. září, v Den české státnosti, předal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil ocenění stříbrnou medailí 17 významným osobnostem. Stříbrné medaile předsedy Senátu se udělují již od roku 2007, a to významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných činitelů, kteří vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi. Od roku 2012 je uděluje předseda Senátu při příležitosti zářijového Dne české státnosti, příležitostně pak v případě návštěvy významných zahraničních osobností mimo toto datum. Mezi letošními oceněnými byl i kněz Tomáš Halík, moderátor Daniel Stach, mistr fotografie Jindřich Štreit nebo herečka a influencerka Nikol Leitgeb. Všem oceněným srdečně gratuluji!
Role zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích
V minulém týdnu se v sídle Senátu uskutečnila Konference o roli zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích. Tato konference byla zároveň i slavnostní událostí. Součástí jejího programu bylo totiž také předávání ocenění za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Mezi vyznamenanými laureáty Společnosti pro vědy a umění byl i hudebník Jiří Suchý, básník a překladatel Václav Daněk, režisér a scenárista Juraj Jakubisko, mezzosopranistka Magdalena Kožená, dirigent a cembalista Václav Luks nebo kardiochirurg a senátor Jan Pirk. Jiří Suchý přebíral ocenění se slovy: "Nacházím se ve věku, kdy člověk dostává ceny za to, co za celý život způsobil. Teď, když mě opouští mládí - za týden mně bude dvaadevadesát - tak si najednou říkám: to, co jsem dělal celý život, to mě těšilo, to byla radost, to bylo něco, bez čeho bych asi nemohl existovat a teď mám za to dostat cenu? Zároveň mě ale ty ceny strašně těší..."
Regionální příspěvky v časopisu Senát
Podzimní vydání časopisu Senát představuje řadu aktuálních témat z činnosti horní komory. Zvu vás k pročtení příspěvků i z frýdecko-místeckého regionu. Na str. 30 uvádím článek o ochraně zdroje pitné vody v Beskydech spolu s výsledky jednání kulatého stolu, který jsme v této záležitosti pořádaly s místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou. Téma je stále živé, v jednání pokračujeme. V regionálním kaleidoskopu připomínám ocenění našeho frýdecko-místeckého pedagoga Romana Göttlichera ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek, který díky své inovativní a kreativní práci s žáky získal 1. místo v prestižní soutěži Global Teacher Prize. Z tohoto ocenění mám velkou radost i proto, že jsem před léty Romana učila na Gymnáziu ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.