Uspořádala jsem kulatý stůl k omezení vjezdu tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun do CHKO BeskydyS místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou jsem dnes uspořádala kulatý stůl ve věci „Zavedení celoročního zákazu vjezdu tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun do CHKO Beskydy“.
Mezi účastníky byli mj. ministr zemědělství Zdeněk Nekula, zástupce Ministerstva dopravy ČR Ing. Martin Janeček, zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, ředitel správy ŘSD Ostrava Tomáš Opěla, generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy František Jaskula a zástupce Zlínského kraje Ing. Tomáš Nedbal. Vzdáleně se připojil i zástupce KHS Moravskoslezského kraje.
Společně jsme hledali cestu k dosažení žádaného a široce podporovaného cíle – zabránit nadbytečnému znečišťování CHKO Beskydy a ohrožení zdroje pitné vody – přehradní nádrže Šance, která je zásobárnou pro téměř 60 měst a obcí na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku, Opavsku, Ostravsku a také příhraniční části Polska.
Podporu tomuto záměru vyjádřilo více než 50 statutárních zástupců frýdecko-místeckých a přilehlých obcí a představitelé subjektů – CHKO Beskydy, Povodí Odry, SmVak, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství České republiky. Důvody pro omezení tranzitní dopravy v CHKO Beskydy shledalo jako relevantní také Ministerstvo dopravy.
Aktuálně dokončovaná plnohodnotná objízdná trasa – obchvat Frýdku-Místku a Třince, nyní umožňuje směřovat tranzitní nákladní dopravu nad 12 tun mimo CHKO Beskydy na tato nově vybudovaná silniční tělesa.
Možnosti, jak situaci z dopravního hlediska řešit, navrhl a představil Ing. Martin Janeček, ředitel Odboru liniových staveb a silničního správního úřadu MD.
Účastníci se shodli, že tranzitní nákladní doprava nad 12 tun na komunikaci I/56 v CHKO Beskydy zvyšuje riziko havárie vedoucí ke znečištění pitné vody v nádrži Šance a celkově ohrožuje biodiverzitu v oblasti. Podporují omezení tranzitní dopravy nad 12 tun v CHKO Beskydy a za nejvhodnější způsob řešení v tuto chvíli považují místní úpravu provozu.

Záznam z tiskové konference:

Senát PČR : Videozáznam: Tiskový briefing k tématu „Omezení nákladní dopravy do CHKO Beskydy (senat.cz)

Tisková zpráva zde:

https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?ke_dni=2.7.2020&O=12&id=3580&from=M

Další příspěvky

Beskydy budeme chránit i na půdě Senátu PČR
V dubnu se mnoho významných osobností z našeho kraje zúčastnilo 50. výročí založení CHKO Beskydy, které proběhlo v sídle Senátu PČR. Na tomto zahájení panovala shoda, že pestrost Beskyd pro další generace je nutné udržet. Ve svém projevu jsem tehdy zdůraznila, že v situaci, kdy máme k dispozici pro CHKO Beskydy obchvat, považuji za nepřijatelné, aby kolem zdroje pitné vody přehradní nádrže Šance projížděla tranzitní nákladní doprava nad 12 tun. Po předchozím více než dvouletém projednávání a zjišťování možností se jeví několik možných řešení, jak vjezdu těžké tranzitní nákladní dopravy do CHKO Beskydy zabránit. Pro nalezení nejlepšího řešení pořádáme v této věci s místopředsedkyní Senátu PČR Jitkou Seitlovou v závěru května kulatý stůl.
Moravskoslezský kraj má perspektivu
Spolu s kolegy senátory z podvýboru pro regiony v transformaci, poslanci, ale i zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, jsme se seznámili s projekty, které přispějí k modernizaci našeho těžbou černého uhlí poznamenaného regionu. Těšit se můžeme například na projekty, které transformují bývalé těžební areály. V první řadě stojí za zmínku detaily projektu POHO Park, který usiluje o vybudování důstojného centra pohornické krajiny.
Novela stavebního zákona
Chystá se novela stavebního zákona. Cílem novely je zajištění rychlého, jednoduchého a transparentního stavebního řízení pod zásadou “jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko”, které bude pro běžného občana přehledné a srozumitelné. Ke zjednodušení celého stavebního řízení má významně přispět digitalizace. Novelu, o které budou rozhodovat také senátoři na svém příštím plénu, přišel na schůzi senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí představit ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Více informací najdete např. v publikaci na webu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.