Voda bude chráněna ústavou. Dočkáme se i vyšší ochrany našeho zdroje pitné vody?



Suchem a snižováním zásob se voda stává strategickou surovinou, kterou je nutné chránit před zneužitím a znečištěním. Oceňuji proto, že se vláda rozhodla začlenit ochranu vody do ústavy a vyjádřila tím svůj respekt k lidem i přírodě.
Kromě toho je potřeba urychleně najít s Ředitelstvím silnic a dálnic, Moravskoslezským krajem a Ministerstvem dopravy legislativně-technické řešení, které zabrání průjezdu nadbytečné tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun ochrannými pásmy zdroje pitné vody – přehradní nádrže Šance.
V situaci, kdy máme pro tuto dopravu k dispozici nově vybudovaná silniční tělesa (obchvaty měst Frýdek-Místek a Třince), se jedná o zbytečné riziko pro zásobárnu stovky tisíců obyvatel Moravskoslezského kraje. V jednání proto stále pokračuji.

Další příspěvky

V úterý 18.6. je kancelář z organizačních důvodů zavřena.
Opatření obecné povahy bylo úspěšné: kolem přehrady Šance projelo letos o 84% méně kamionů. Jednáme o jeho opětovném vydání
O 84% méně kamionů projelo tuto zimu kolem přehradní nádrže Šance. Tohoto stavu jsme dosáhli díky vydanému opatření obecné povahy, které umožnilo realizovat zákaz vjezdu tranzitní nákladní dopravě nad 12 tun do oblasti. Proto jsme s náměstkem Ing. Radkem Podstawkou (Moravskoslezský kraj) jednali o obnovení zákazu pro zimní sezónu 2024/2025. Opatření i příští zimu zajistí zvýšenou bezpečnost - bude ovšem opět potřeba policejních hlídek - a lepší životní prostředí díky bezpečnějšímu provozu a prevenci ochrany pitné vody v nádrži Šance. Za spolupráci v této iniciativě děkuji Policii České republiky (KŘP MSK), Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje, Ředitelství silnic a dálnic - ŘSD (správa Ostrava), ...
Učitelé, kteří mění svět: Global Teacher Prize Czech Republic mělo i letos výborné zastoupení z Frýdecko-Místecka
Do soutěže o cenu pro inspirativní pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic bylo letos nominováno rekordních 283 učitelů a i letos jsme uspěli velmi dobře. Ze Základní školy Baška se mezi finalisty umístila paní učitelka Barbora Coufalová - gratuluji! A mezi čestnými hosty při slavnostním vyhlášení v sídle Senátu Parlamentu ČR nechyběli naši úspěšní pedagogové z minulých let: loňský vítěz Roman Göttlicher, učitel dějepisu a občanské nauky ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek, Tomáš Chrobák ze ZŠ a MŠ Baška (1. místo v roce 2019) a Monika Chrobáková ze ZŠ Janovice (2. místo v roce 2019). Jsme hrdí na to, že u nás máme tak kvalitní učitele, kteří se starají o naše děti. Všem finalistům i umístěným blahopřeji!

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.