Výroční zpravodaj Heleny PešatovéDovolte mi Vám popřát vše nejlepší do nového roku, ať se Vám daří ve všem, co si přejete a co Vás naplňuje.

Níže ve výročním zpravodaji shrnuji několik vybraných kapitol z mého pracovního života v Senátu PČR a v našem regionu.

S frýdecko-místeckými starosty jsme spolupracovali na řešení různých místních problémů. Zabývali jsme se například otázkou otevírací doby pošty v některých obcích, bezpečností přepravy materiálu z dolu Paskov, vážením přetížených kamionů aj.

Jak víte, od počátku svého mandátu v Senátu PČR usiluji o trvalé omezení vjezdu tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun do jedinečné chráněné krajinné oblasti Beskydy. K tomuto tématu jsem vedla nespočet jednání se zástupci Ředitelství silnic a dálnic – správa Ostrava, Moravskoslezského kraje, zástupci ministerstev a dalšími. Skvělou zprávou je, že se nám ke konci roku 2023 podařilo vyjednat zákaz vjezdu tranzitní nákladní dopravy do CHKO Beskydy pro zimní období, a to až do 31. března 2024! Přestože to nebude jednoduché, věřím, že se podaří prosadit i zákaz celoroční.

Radost mám také z šíření programu neformálního vzdělávání DofE v našich školách, nově se v tomto roce zapojilo Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku a Základní škola T.G. Masaryka ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Děkuji Vám za Vaši podporu a těším se na další výzvy, které přispějí k lepšímu životu na Frýdecko-Místecku.

Výroční zpravodaj 2023

Další příspěvky

Na Hukvaldech chybí protihluková stěna
Hukvaldy jsou příjemným místem pro život, mají osobité kouzlo v každém ročním období. Je to i naše oblíbené výletní místo, člověk v tomto "Janáčkově kraji" snadno ztratí pojem o čase. I proto mě mrzí, že tuto obec obtěžuje hluk způsobený nedostatečným odhlučněním dostavěné komunikace R48, kdy v úseku dlouhém cca 200 metrů chybí protihlukové stěny, a to po obou stranách.  Situaci a možné řešení jsme projednávali se starostou obce panem Mgr. Luďkem Bujnoškem a paní místostarostkou Ing. Ivanou Hrčkovou.
Jednáme o realizaci zázemí pro hlídky dopravní policie v obci Ostravice
V oblasti dopravy je stále co zlepšovat. Navštívila jsem proto náměstka Moravskoslezského kraje pro dopravu pana Ing. Radka Podstawku, se kterým jsme jednali o společných prioritách. Jednou z nich je i vytvoření zázemí pro hlídky dopravní policie u benzinové stanice v obci Ostravice. Tímto chceme ve spolupráci s obcí Ostravice podpořit práci policistů, kteří zde provádějí kontroly nákladních vozidel a zajišťují plynulost a bezpečnost silničního provozu směrem do CHKO Beskydy. Věřím, že se nám podaří podmínky pro práci policistů zabezpečit co nejdříve.
Sakrální dřevěné stavby jsou naším kulturním bohatstvím
Dřevěné sakrální stavby jsou v podstatě naším regionálním bohatstvím. Nejvíce dřevěných sakrálních staveb na území České republiky se totiž dochovalo v oblasti Těšínského Slezska a Podbeskydí. Frýdecko-místecký fotograf Miroslav Lysek dřevěné objekty v Beskydech a okolí při svých putováních soustavně mapuje a umí o nich poutavě vyprávět. Ráda jsem se proto zúčastnila příjemného večera s přednáškou pana Ing. Lyska o historii a architektuře dřevěných kostelů a principech jejich památkové ochrany.

Kontakt

Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.